EKOLOGIŠKAS NAMŲ VALYMAS - KODĖL TAI SVARBU?
20Sep,2018

EKOLOGIŠKAS NAMŲ VALYMAS - KODĖL TAI SVARBU?

Valymo priemones ir įrankius naudojame kasdien - plaudami indus, valydami namus ar skalbdami. Tačiau ar visad domimės, kas yra jų sudėtyje? Ilgalaikis stiprių cheminių medžiagų naudojimas veikia mūsų sveikatą. Valymo priemonės gali prisidėti prie problemų su kvėpavimo takais, oda ar akimis. Ilgalaikis stiprių valiklių naudojimas gali turėti ir kancerogeninių efektų dėl juose naudojamų kvapiųjų medžiagų.

 

Manoma, kad trečdalis kvapiųjų medžiagų, naudojamų skalbimo milteliuose, audinių minkštikliuose ir buitinėje chemijoje, turi toksinį poveikį. Ypač sudėtinga išsiaiškinti jų sudėtį, mat šių kvepalų cheminės formulės laikomos komercinėmis paslaptimis, o ant etiketės gamintojui nereikia nurodyti visų sudedamųjų dalių - užtenka užrašyti įprastai matomą „parfum“. Ar kada nors susimąstėte, jog net skaitydami etiketę negalite būti tikri, kad turite 100% informacijos apie produktą?

 

Tad ekologiškas namų valymas - tai visų pirma būdas apsaugoti savo ir namiškių sveikatą.

 

Ir nors Lietuvoje įprasta manyti, jog ekologiškos valymo priemonės - pasiturinčių šeimų pirkiniai, pateiksime ir tokią nuomonę paneigiančios informacijos. Eko produktai iš tikro tarnauja ilgiau ir atsiperka, tad faktiškai, pirkdami juos sutaupome ilgalaikėje perspektyvoje.  

 

Minimalistinėje virtuvėje medinis šepetys visada atrodys skoningiau, nei pigaus spalvoto plastiko kempinėlė. Namų jaukumą kuria ramios spalvos ir natūralios medžiagos, o ne įvairiaspalviai plastiko pramonės gaminiai.

 

Tačiau valymo įrankiai tėra vienas ekologiško namų valymo idėjos elementų. Ji apima viso valymo proceso įvertinimą, siekiant naudoti produktus, kurie ne tik neturi pavojingų sudedamųjų dalių, tačiau ir yra gaminami sunaudojant kuo mažiau resursų.

 

 

Kokias medžiagas ir priemones pasirinkti ekologiškam namų valymui?

 

Štai trys paprasti žingsniai, padėsiantys valyti namus „žaliai“ - taip, kad namai būtų švarūs tausojant išteklius ir visų gyventojų gerbūvį.

 

 

Pirmas žingsnis - tikslingas naudojamų įrankių pasirinkimas namų tvarkymui

 

  

Namų valymo rezultatai dažniausiai pakelia nuotaiką, tačiau pats procesas ne visada yra draugiškas sveikatai ir aplinkai. Norėdami pasirinkti kuo mažesnį neigiamą poveikį darančią prekę, atkreipkite dėmesį ne vien į eko sertifikatus, tačiau įvertinkite ir jos gyvavimo ciklą (iš ko ji pagaminta ir ar gali būti perdirbama) bei ilgaamžiškumą.

 

Pageidautina, kad net tokios švaros prekės kaip plovimo šepetys ar virtuvės šluostė būtų pagaminti tausojant aplinką, o jų tarnavimo laikui pasibaigus - lengvai perdirbami.

 

 

Ekologiškam namų valymui skirtos prekės dažnai ne vien puikiai atlieka savo funkciją, tačiau yra ir estetiškos bei ilgaamžės. Mūsų parduotuvėje rasite medinį indų plovimo šepetį, kuris tarnaus ilgiau už daugybę kempinių.

 

Viena geros kokybės indų plovimo kempinė vidutiniškai kainuoja 50 centų. Mūsų skaičiavimais, per trejus metus vidutinė šeima sunaudoja 72 kempines ir išleidžia 36 eurus. Nusipirkę vieną medinį indų plovimo šepetį už 10 eurų galėsite naudoti jį visus metus, o po to - paprasčiausiai pasikeisti šepečio galvutę už 3 eurus. Tad per trejus metus sutaupysite 20 eurų.

 

Naudodami valymo įrankius iš natūralių medžiagų sumažinsite ir atliekų kiekį. Pavyzdžiui, įprasta indų plovimo kempinė yra pagaminta iš poliuretano - naftos produkto, kurio neįmanoma perdirbti. Jis suyra per šimtus metų. Dar blogiau yra tai, jog antibakterinės indų plovimo kempinės dažnai mirkomos triklozane, kuris sukelia kepenų ir skydliaukės ligas.

 

Pašalindami tokias kenksmingas medžiagas iš namų atsikratome ir jų daromos žalos.

 

 

Antras žingsnis - natūraliai pagamintos priemonės ekologiškam namų valymui

 

  

Ekologiškas indų ploviklis, grindų valiklis ar kiti eko ženklais pažymėti gaminiai - puikus būdas greitai išsirinkti artimųjų sveikatą ir aplinką tausojančią prekę. Eko standartai užtikrina, jog tokių valiklių sudedamosios dalys taip pat keičiamos taip, kad būtų naudojama kuo daugiau natūralios kilmės produktų.

 

Pirkdami švaros prekes venkite į valiklius paprastai dedamų kenksmingų medžiagų: perchloroetileno, triklozano, chloro, amoniako. Jos dirgina odą bei kvėpavimo takus ir gali reaguoti su kitomis jūsų aplinkoje esančiomis medžiagomis, keldamos sveikatai kenksmingą efektą.

 

 

Kitas lengvas būdas atpažinti labiausiai kenksmingus valiklius - įspėjamieji ženklai ant jų pakuočių. Užrašai „toksiškas vandens organizmams“, „kenksminga įkvėpus“ ar „smarkiai nudegina odą ir pažeidžia akis“ turėtų skatinti tokio produkto nepirkti.

 

Išbandykite alternatyvą - natūralius produktus, iš kurių lengvai pasigaminsite namų valymo priemonių. Dažniausiai naudojami: actas, valgomoji soda ir eteriniai aliejai.

 

Actas pašalina blogą kvapą iš rankšluosčių ir įvairių paviršių virtuvėje bei vonioje. Pakaks atskiesti jį su vandeniu santykiu 1:4. Gautame mišinyje 15 minučių pamirkykite rankšluosčius prieš juos skalbdami arba purkškite tiesiai ant valomų pavišių. Šį mišinį taip pat galite naudoti virduliams nukalkinti.

 

Maistinė soda puikiai pašalina nemalonius kvapus ir dezinfekuoja paviršius. Ištirpinkite ją vandenyje santykiu 1:4 ir gauta priemone valykite šaldytuvą, kad jame neliktų nemalonaus kvapo. Be to, žiupsnelis sodos padės lengvai pašalinti arbatos ir kavos dėmes iš mėgstamiausių puodelių. 

 

Eteriniai aliejai suteikia malonaus kvapo, o kai kurie pasižymi ir antimikrobinėmis savybėmis. Citrusinių vaisių eteriniai aliejai padės išvalyti riebalų dėmes, o arbatmedžio eterinio aliejaus pagalba dezinfekuosite paviršius ir atbaidysite vabzdžius.

 

Pagrindinis namų gamybos valymo priemonių privalumas yra tas, jog visad žinote, iš ko jos pagamintos. Išbandykite lengvai pagaminamą universalų valiklį, kurį pasidarysite vos per kelias minutes.

 

Jums reikės: 2 stiklinių vandens, 0,5 stiklinės acto, 2 valgomųjų šaukštų maistinės sodos, 10 lašų arbatmedžio eterinio aliejaus, švaraus sauso indo, švaraus indo su purškimo antgaliu

 

Į didelį indą supilkite vandenį ir sodą.

 

Įpilkite acto.

 

 Įlašinkite iki 10 lašų eterinio aliejaus.

 

Sumaišykite visus valiklio ingredientus.

 

Gautą skystį supilkite į indą su purškimo antgaliu. 

 

Universalus valiklis tiks plytelėms, grindims ir įvairiems kitiems namų paviršiams valyti. 

 

 

Trečias žingsnis - saikingas net ir ekologiškų priemonių vartojimas namų valymui ir tvarkymui

 

  

Ekologiškas namų valymas neįmanomas be sąmoningo vartojimo. Vertėtų naudoti tiek valymo priemonės, kiek rekomenduoja gamintojas, mat didesnis kiekis nereiškia geresnių rezultatų. Rekomenduojami naudoti kiekiai apskaičiuojami atliekant produkto bandymus, tad ant pakuotės nurodyto kiekio užteks norint pasiekti optimalų efektą.

 

  

Ekologiškų produktų pranašumas namų valyme

 

Ekologiški produktai - lengva išeitis norint būti tikram, kad pasirenkamas išties aplinkai ir šeimai draugiškas gaminys. Eko ženklinimas liudija, kad prekės sudedamąsias dalis ir poveikį įvertino nepriklausomi ekspertai.


Eko ženklais ženklinami produktai, darantys mažesnį neigiamą poveikį aplinkai nei kiti tos pačios rūšies gaminiai. Juos jau įpratome matyti ant maisto prekių, tačiau eko ženklais gali būti žymima ir kitkas: kosmetika, baldai ar švaros prekės.


Dažniausiai sutinkami eko ženklai - ES „Ecolabel“, „Šiaurės gulbė“ ar „Mėlynasis angelas“. Pastaruoju ženklinami Vokietijoje pagaminti produktai.

ES „Ecolabel“ ženklą turi tik viena lietuviška buitinės chemijos linija - „Ringuvos“ gaminami „Balance“ produktai.


Ekologiškas valymo priemones sudarančios medžiagos lengvai suyra, jų pakuotės yra perdirbamos, o poveikis - optimalus, be nereikalingos žalos.

 

 

Ką verta atsiminti renkantis buitinę chemiją ir produktus namų valymui?

 
 
- Atkreipkite dėmesį į eko sertifikatą.
- Jei jo nėra - atidžiai perskaitykite sudedamąsias dalis. Įvertinkite, ar sudėtyje nėra kenksmingų medžiagų.
- Bekvapiai valikliai visada yra geresnis pasirinkimas, kadangi neįmanoma sužinoti, iš ko susideda į produktą dedami kvepalai.
- Jei tik įmanoma, rinkitės pakuotę ir gaminius be plastiko, arba įsitikinkite, kad plastikas gali būti perdirbamas.
- Pirmenybę teikite ilgaamžiams valymo įrankiams iš natūralių medžiagų.

   

   

   

  Kviečiame apžiūrėti ir įsigyti medinį Redecker indų plovimo šepetį iš mūsų parduotuvės, kuris taps ilgaamžiu, gamtai draugišku valymo įrankiu jūsų namuose.

   

  Palik komentarą