KAIP IR KUR PIRKTI MAISTĄ BE PAKUOČIŲ?
19Sep,2019

KAIP IR KUR PIRKTI MAISTĄ BE PAKUOČIŲ?

Parengė Laura Prievelytė-Juknė

 

Plastikinės maisto pakuotės daugelio namuose sudaro didžiąją dalį atliekų. Per metus kiekvienas iš mūsų Lietuvoje išmetame vidutiniškai 20 kg plastikinių pakuočių. Todėl atsisakius arba perkant mažiau supakuoto maisto galima sumažinti neigiamą poveikį gamtai. Šiame įraše dalinamės Urban Earth Lovers komandos patarimais ir idėjomis, kaip ir kur pirkti maisto produktų be pakuočių Vilniuje.

 

 

NUO KO PRADĖTI?


Pirmiausia, pasirūpink savo daugkartiniais indeliais, kuriuos naudosi maisto transportavimui iš parduotuvės į namus. Tai gali būti drobiniai maišeliai, užsukami stiklainiai, silikoniniai maišeliai, priešpiečių dėžutės, bičių vaško plėvelės.

 

Keliaudami į parduotuvę su savimi pasiimame du didelius medžiaginius maišus ir bent šešis mažesnius maišelius daržovėms, vaisiams ir biriems produktams. Jei neturi daugkartinių maišelių - gali juos pasigaminti iš senos užuolaidos ar paklodės arba panaudoti namų stalčiuose gulinčius skaidrius plastikinius maišelius. Geriausiais būdas padėti gamtai - naudotai tai, ką jau turime.

 

 

 

DARŽOVĖS IR VAISIAI


Su savo maišeliais nusipirkti daržovių, vaisių, sveriamų riešutų ar džiovintų uogų galima beveik visuose prekybos centruose. Pirmą kartą šiek tiek nedrąsu išsitraukti savo medžiaginį maišelį ir į jį susidėti bulves ar morkas. Galvoje sukasi mintys: ar taip galima? Ką man pasakys parduotuvės personalas? Išbandžius paaiškėja, kad  nesulauki tiek daug aplinkinių dėmesio, kiek, galbūt, tikėjaisi, o kasininkai teigiamai reaguoja į tvaresnį įpakavimą.


Dažnai prekybos centruose sunku rasti neįpakuotų lapinių daržovių ir prieskoninių žolelių. Didžiausią šių produktų asortimentą siūlo vietiniai turgeliai. Su savo maišeliais apsiperkame Halės, Benedikto, Kalvarijų turguose. Taip pat mobiliuose ūkininkų turgeliuose, kuriuos galima rasti skirtingose Vilniaus miesto vietose: 

 

 

  Antradienis
  Karoliniškių turgelis (prie  parduotuvės „IKI“, A. J. Povilaičio g. 20)
  Lazdynų turgelis (prie parduotuvės „RIMI“, Architektų g. 19)
  Naujamiesčio turgelis (prie ŽŪM, A. Vienuolio g. - J. Lelevelio g. sank. )
  Trečiadienis
  Lazdynų turgelis (prie parduotuvės „IKI“, Erfurto g. 29)
  Šeškinės turgelis (priešais parduotuvės „MAXIMA“, Gelvonų g. 40)
  Vilkpėdės turgelis (priešais parduotuvės „MAXIMA“, Savanorių pr. 46)
  Ketvirtadienis
  Justiniškių turgelis (prie parduotuvės „MAXIMA“, Taikos g. 162A)
  Naujamiesčio turgelis (prie ŽŪM, A. Vienuolio g. - J. Lelevelio g. sank.)
  Pašilaičių turgelis (prie parduotuvės „RIMI“, Medeinos g. 8)
  Pilaitės turgelis (priešais M. Mažvydo prog-ją, Vydūno g. 17)
  Viršuliškių turgelis (prie parduotuvės „MAXIMA“, Viršuliškių g. 30)
  Penktadienis
  Lazdynų turgelis (prie parduotuvės „RIMI“, Architektų g. 19)
  Naujamiesčio turgelis (prie ŽŪM, A. Vienuolio g. - J. Lelevelio g. sank.)
  Šeškinės turgelis (prie PC „Akropolis“, Ozo g. 25)
  Verkių turgelis (prie parduotuvės „IKI“, Jeruzalės g. 17)
  Viršuliškių turgelis (priešais parduotuvę „MAXIMA“, Viršuliškių g. 30)
  Šeštadienis
  Antakalnio turgelis ( prie poliklinikos, Antakalnio g. 59
  Karoliniškių turgelis (prie poliklinikos, L. Asanavičiūtės g. 27A)
  Šeškinės turgelis (prie PC „Akropolis“, Ozo g. 25)
  Žirmūnų turgelis (prie parduotuvės „IKI“, Žirmūnų g. 2) 
  Žvėryno turgelis (prie parduotuvės „IKI“, Sėlių g. 54)

   

   

   

   

   

   

  BIRŪS PRODUKTAI


  Birius produktus, tokius kaip makaronai, ryžiai, grikiai ir kitos kruopos perkame specializuotose ekologiškose parduotuvėse Zeroteka ir Alpana Unpacked. Sveriamų lietuviškų kruopų galima nusipirkti ir salotų baro “Mano guru” krautuvėlėje. Tokiose parduotuvėse galima atsinešti savo užsukamą stiklainį, dėžutę ar maišelį ir prisipilti sveriamų birių produktų. Mums labiausiai patinka naudoti natūralios medžiagos maišelius iš medvilnės arba lino. Tokiame maišelyje produktas gali lengvai “kvėpuoti”. 


  Sveriamus prieskonius, kavos pupeles ir arbatą perkame nedidelėse specializuotose krautuvėlėse “Aliejus” ir “Gėrybių ragas”. Taip pat šių produktų galima rasti beveik visuose turgeliuose.

   

   

  MĖSA, ŽUVIS, SŪRIS


  Tiems, kas ieško pieno arba mėsos produktų juos įsigyti prekybos centruose gali būti sudėtinga. Pirmiausiai dėl griežtų higienos reikalavimų. Prekybininkai nenori prisiimti atsakomybės už pakuotės atsineštos iš namų švarą ir nesaugų maisto pateikimą.

  Turguje viskas paprasčiau. Paprašius įpakuoti sūrio gabalėlį į savo atsineštą bičių vaško plėvelę, dažniausiai nekyla jokių nesklandumų. Ūkininkų produkcijos galima užsisakyti ir internetu, tam galima pasinaudoti Facebook grupėmis: 

  - Maisto turgus

  - Ūkininkų turgus

  - Ūkininkų turgelis 

  - Eko turgelis

   

   


  PERKANT INTERNETU


  Ieškant ir perkant maisto produktus internetu 100% išvengti plastikinių pakuočių nepavyks. Tačiau atradome kelias alternatyvas, kurios padeda sumažinti įpakavimų kiekį. Mėgstantiems patogų prekių pristatymą į namus Barbora neseniai pristatė “zero waste” namų bei higienos prekių kategoriją ir galimybę rinktis popierinius pirkinių maišus. Ekologiškos produkcijos tiesiai iš ūkininkų galima užsisakyti Gilės kromelyje, Kaimas į namus, Ekomarket. 

   

   

  Svarbu suprasti, kad “zero waste” apsipirkimas niekada nebūna visiškai “zero”. Net jei į namus neparsinešame pakuočių, gaminant ir transportuojant maisto produktus susidarė atliekų. Produktui užauginti ir pagaminti buvo naudojama energija, transportavimui iš gamintojo šalies į Lietuvą naudojamos didelės apsauginės plastikinės pakuotės. 


  Pirkdami vietinę, sezoninę produkciją galime sumažinti transporto sugeneruojmą CO2 kiekį. Rinkdamiesi ekologiškai užaugintą maistą tausojame savo sveikatą ir apsaugome dirvožemį ir vandens telkinius nuo kenksimngų cheminių medžiagų. O labiausiai mūsų paliekamą aplinkosauginį pėdsaką sumažinti padeda savo darže auginamos daržovės ir vaisiai ar tiesiog ant palangės auginamos prieskoninės žolelės.    Palik komentarą