KOMPOSTAVIMAS BUTE: AR ĮMANOMA?
15Oct,2020

KOMPOSTAVIMAS BUTE: AR ĮMANOMA?

Neseniai kalbinome „Dar kas nors“ iniciatorę Ievą Vilkę, kuri kompostavimu vieno kambario lofte užsiima jau metus laiko ir labai džiaugiasi šiuo sprendimu. Tai jau tapo įprasta jos šeimos kasdienybės dalis. Ieva pasidalino savo patirtimi, kuri gali būti įkvėpimas tiems, kurie kompostuoti bute vis dar nedrįsta, baiminasi dėl galimo nemalonaus kvapo ar maisto muselių. Viso to galima išvengti sukuriant tinkamą komposto klimatą.

 

NUO KO PRADĖTI?

 

Pirmiausiai pasiruošiame tai, kas reikalinga norint kompostuoti: kompostavimo maišas, žemės ir Kalifornijos sliekai. Galvojant kiek jų reikėtų įsigyti, įsivertiname savo namuose suvartojamo maisto ir galimų atliekų skaičių, kad sliekiukai nebadautų ar maisto atliekų jiems nebūtų per daug. Vienas Kalifornijos sliekas per dieną suvalgo pusę savo kūno svorio maisto atliekų, pagal tai galima įsivertinti kiek tokių sliekų tau prireiks. Pavyzdžiui, jei žinai, jog per parą susikaupia apie 500 g atliekų, reikėtų įsigyti 1 kg Kalifornijos sliekų. Pasiruošus visus kompostavimo komponentus, pasirenkame kompostavimo vietą. Geriausia būtų atvira, kvėpuojanti, neuždara erdvė, kur visgi nebūtų per daug šviesos ar tamsos. Patogiausia, jog ji būtų virtuvėje ar netoli jos. 

 

 

KOMPOSTAVIMO EIGA – KAIP PRIŽIŪRĖTI?

 

Pastačius kompostavimo maišą, supylus žemes ir Kalifornijos sliekus, pradedame kompostuoti. Išmetamų maisto atliekų į maišą turėtų būti apie 20-30% viso maišo turinio , o likusi dalis turėtų būti žemės, šiek tiek popieriaus ar sausų augalų. Toks kiekių pasiskirstymas, pasak Ievos, jai pasiteisino geriausiai. Svarbu, jog komposto drėgnumas būtų nei per sausas nei per šlapias. Jaučiant, kad žemė labai sausa, kompostą galima tiesiog palaistyti kaip laistome gėles, na, o jei per drėgnas – įdėti daugiau sausos žemės ar popieriaus.

 

 

KAIP IŠVENGTI MAISTO MUSYČIŲ?

 

Jei vis gi nutiko taip, jog atsirado maisto musyčių, pirmiausiai reikėtų pertvarkas padaryti pačioje virtuvėje. Kurį laiką ant stalviršių nelaikyti daržovių ar vaisių, nepalikti neišplautų indų. Be to, kad muselės nesisuktų aplink kompostavimo maišą, pačias maisto atliekas geriausia būtų šiek tiek pakasti po žemėmis, apie 2 cm gylyje. Jei ir tai neatbaido muselių, kompostą galima padengti šiek tiek storesniu popieriaus atraižėlių sluoksniu.

 

KOKIŲ MAISTO ATLIEKŲ NEGALIMA MESTI Į KOMPOSTAVIMO MAIŠĄ?

 

Kompostavimui yra netinkamos tokios atliekos kaip mėsa ar žuvis. Taip pat patariama vengti česnako, svogūnų, citrusinių vaisių, nes jie gali pakenkti sliekų odelei. Šie produktai ir yra bene vienintelė priežastis dėl ko gali atsirasti nemalonus komposto kvapas.

 

 

Dėkojame Ievai už patarimus, o visą jos patirtį taip pat gali pasiklausyti vaizdo įraše čia

 

Jei turėsi daugiau klausimų dėl kompostavimo, drąsiai rašyk mums arba Ievai į Instagram paskyrą @dar_kas_nors. Linkime sėkmės kompostuojant!

Palik komentarą