MŪSŲ GYVENIMO BŪDAS TAI JŪS
18Feb,2020

MŪSŲ GYVENIMO BŪDAS TAI JŪS

Nuotraukų autorė Dovaldė Butėnaitė

 

Sakoma, kad pavertus mėgstamą veiklą darbu, niekada gyvenime nereikės dirbti. Į darbą mes jau kuris laikas neiname, nes kasdienybės varikliu tapo mūsų gyvenimo būdas. Į jį įeina absoliučiai viskas – mūsų vystomas verslas, santykiai ir laisvalaikis, drabužiai, šiukšlės, transporto priemonės ir dar daug kitų svarbių sudedamųjų. 

 

Prasidėjęs nuo noro apsivalyti, sumažinti daiktų skaičių namuose, minimalizmas padėjo išgryninti norą pasukti gyvenimą kita – ramesne, lėtesne kryptimi.

 

Tačiau su šiuo palengvėjimu atėjo ir žinių srautas bei atsakomybė. Plastiko teršalais nusėti paplūdimiai, šiukšlėmis užspringusios žuvys, tirpstantys ledynai ir degantys miškai… Beveik kiekvieną dieną mus pasiekia skaičiai sakantys tik vieną - žmonių nepaveiktų ir nesužalotų mūsų planetos vietų lieka vis mažiau. 

 

 

Vien faktas, jog visas iki šiol pagamintas plastikas yra vis dar nesuiręs ir neišnykęs priverčia krūpčioti. Kiekvienais metais net 8 milijonai tonų plastiko patenka į atvirus vandenis (National Geographic, 2019). Nors atrodytų, kad esame bejėgės kovoti su visagale vartojimo mašina, supratome, kad net mažais kasdienybės pokyčiais galime pamažu valyti mus supančią aplinką. Esame įgalinti ją keisti ir bent šiek tiek kontroliuoti, o ne tik abejingai stebėti. Anot The Guardian (2019) per pastaruosius metus savanoriai visame pasaulyje išvalė milijonus plastiko atliekų.


Galėtume nenutrūkstamai aprašinėti pasaulį krečiančias ekologines katastrofas, tačiau renkamės kalbėti faktais, skaičiais ir tiksliais būdais, kaip galėtume tai pristabdyti: rūšiuoti, mažinti perkamų daiktų skaičių, rinktis viešąjį transportą ir t.t. Mokslininkai sutaria, kad norint sumažinti plastiko atliekų kiekį reikia atkreipti dėmesį ne tik į šiukšlių rūšiavimą ir perdirbimą, bet ir į produktų dizainą bei paskirtį, siekiant, kad daiktas netaptų vienkartiniu, o tarnautų ilgai ir kokybiškai (National Geographic, 2019). Tačiau nesame ir kraštutinumų šalininkės, ir nesiūlome atsisakyti visko, kas lig šiol buvo jūsų gyvenimas. Nebijome klysti ir bandyti iš naujo, ignoruoti naujoves, kurios atrodo nepriimtinos. 

 

 

Noras puoselėti aplinką peraugo į tikslą dalintis sužinota informacija ir gyvenimo būdo receptais su kitais. Kurti pradžioje nedidelę, bet sąmoningą ir atsakingą bendruomenę. Pirmiausia pasikeitė mūsų vartojimo įpročiai, vėliau namai, o galiausiai ir mes pačios - nuo amerikietiškos svajonės siekimo, kur laimę matuoja mašinos pagaminimo metai ar drabužio etiketė, nusprendėme stiebtis link gerai besijaučiančio žmogaus statuso, kuris savo laimę matuoja saviraiškos, savirealizacijos galimybėmis ir jį supančiais žmonėmis. 


Nusprendėme kalbėti apie mažus kasdienius pasirinkimus - kaip valomės dantis, kaip apsiperkame, kaip plauname nešvarius indus. Tuo metu Lietuvoje nebuvo galimybės įsigyti metalinių gėrimų šiaudelių, bambukinių dantų šepetėlių, kietųjų indų ploviklių. Taip mes nusprendėme atidaryti pirmąją zero waste prekių parduotuvę, kurioje lietuviai galėtų įsigyti produktus padedančius sumažinti plastiko kiekį kasdienybėje. 

 

 

 

Kiekviena mūsų prekė iki lentynos ateina per mūsų patirtį. Pačios išbandėme metalinius indus, kietuosius šampūnus, kompostavimą nedideliame senamiesčio bute... Nemaža dalis produktų nepasiekė jūsų dėl mūsų aukštų kokybės ir ekologiškumo reikalavimų. Esame išsigryninusios vertybes, pagal kurias renkamės partnerius: 1) produktas (be plastiko, daugkartinio naudojimo, suyrantis arba perdirbamas); 2) gamybos procesas (kur pagaminta, kas pagamino, ar buvo etiškai elgiamasi su darbuotojais). Jei tik yra galimybė renkamės vietinius gamintojus „SOLIDU“, „Dessearth“, „Tata Paper“, „Kumutis“, „UMA“. 


Bendradarbiaujame su tais tiekėjais, kurie dėl savo produkto gali padaryti dar daugiau nei iš jų tikimasi. Pavyzdžiui, „Ecoliving“ priklauso „1% for the planet“ organizacijai ir skiria vieną procentą pajamų nevyriausybinei organizacijai, kuri įgyvendina aplinkosauginius projektus. Tuo pačiu pasodina po vieną medį už kiekvieną parduotą produktą. „A Good Company“ sukūrė ypatingai tvarią pakuotę iš perdirbto akmens popieriaus, kuri yra atspari vandeniui, pernaudojama daugelį kartų. Lietuviai „Dessearth“ gamina makiažo padelius tik iš atraižų, kurios atkeliauja iš didžiųjų tekstilės fabrikų.

 

Tikime, kad mūsų parduotuvėje galite ne tik apsipirkti, bet ir pabūti, užmegzti įdomų pokalbį, atrasti dar neatrastą. Nes mūsų darbas yra mūsų gyvenimo būdas.


Laura ir Miglė  

Palik komentarą