Švarūs ir tvarūs namai su Toma iš @susitvarkyk
05Oct,2021

Švarūs ir tvarūs namai su Toma iš @susitvarkyk

Ar minimalistiniai namai yra raktas į tvarkingą buitį? Savos gamybos valikliai – veiksmingi ar veikiau tik graži natūralumo aktyvistų idėja? Ar kapsulinė spinta leidžia išvengti drabužių kaupimo ir sumaišties? Ieškant atsakymų į šiuos ir kitus klausimus pakalbinome tinklaraščio Susitvarkyk autorę ir Instagram turinio kūrėją Tomą Šokelę.

 

Idėja pasakoti apie namų tvarkymąsi turinio kūrėjai gimė iš savo pačios netvarkos. Kai su kūdikiu ant rankų pradėjo savo verslą, Toma jautėsi bedalindama save į visas puses, todėl asmeninė buitis tiesiog griuvo akyse. Sukūrus šeimą ir atsiradus vaikui, laiko ir energijos sąnaudos buvo ant nuolatinio išsekimo ribos. „Ėmiau suprasti, jog nepajėgiu susitvarkyti ir visas chaosas aplinkui yra susijęs ne tik su neplautų indų krūvomis, bet ir su manimi. Pastebėjau disciplinos trūkumą, neturėjau namų tvarkymo rutinos. Todėl ėmiausi apie tai rašyti tinklaraštyje, jaučiau, kad taip bus lengviau. Vėliau neberašiau, sustojau. Po kurio laiko nusprendžiau apie namų buitį kalbėti nebe kaip tvarkingų namų beieškanti, bet kaip juos suradusi. Tada jau turėjau aiškią rutiną, veiksmingų valymo priemonių sąrašą. Daviau sau metus pabandyti socialiniuose tinkluose. Įpusėjo antri, temos dar neišsisėmė, skaitovų susidomėjimas nesumažėjo. Sakau, jei man kyla klausimų ir tai sprendžia mano buities problemas, tikriausiai, jų kyla ir kitiems namų šeimininkams.

 

 

VYRAUJA NUOMONĖ, KAD NORINT NAMUOSE PALAIKYTI TOBULĄ ŠVARĄ, REIKIA DAUG VALYMO PRIEMONIŲ. O GAL PAKANKA KELIŲ, PASIGAMINTŲ NAMUOSE?

 

Toma, net ir išbandžiusi įvairias valymo priemones sako, kad palaikyti tvarką namuose užtenka vos kelių. Jos namuose pagrindinės švaros priemonės yra indų ploviklis, skalbiklis ir unitazo valiklis. Visur kitur, jei yra laikomasi reguliaraus tvarkymosi, užtenka vandens ir šluostės. „Pavyzdžiui, vakare prieš einant miegoti, baigus visas vakarinės higienos ar grožio procedūras nuvalau vonios kambario paviršius. Tam naudoju lufos kempinėlę, išmuiluotą kietu muilu. Ja nuvalau visą praustuvą, čiaupą. Jei nuimtumėte laiką, spėsite susisukti per kelias minutes. Tuomet drėgna šluoste nuvalau veidrodį. Jei reikia, su kita nusausinu ir done.

Valymo priemones, kai turiu noro ir laiko, pasigaminu pati. Stengiuosi rinktis tokias, kurios pažymėtos tvarumą patvirtinančiais sertifikatais, pilnai biodegraduoja gamtoje. Namus galime išsivalyti ir su actu, citrinos rūgštimi bei soda, jei paviršiai nėra labai apleisti. Bet pasikartosiu, galime išsivalyti ir su gera šluoste bei vandeniu. Ir nekalbu apie nano šluosčių stebuklą už didžiulę pinigų sumą. Svarbiausia yra žinoti ką, kuris ingredientas valo. Actas, citrinos rūgštis bei kitos rūgštinės priemonės valys paviršius, kurių nešvarumai yra nevalgomi, pavyzdžiui kalkes ar rūdis. Soda, pelenai, muilas yra šarminės priemonės. Jos padės susidoroti su valgomais nešvarumais: riebalais virtuvėje, muilo likučiais ant vonios ir praustuvo kraštų, nes muilo sudėtyje yra aliejų. Valymo priemonių efektyvumas priklauso nuo keletos dalykų, bet vienas svarbiausių yra valymo priemonės pH dydis. Naminės valymo priemonės gali būti tinkamos, tik joms reikia daugiau laiko. Kartais tam, kad jas pasigaminti, kartais tam, kad jos suveiktų.“

 

Į KĄ SVARBU ATKREIPTI DĖMESĮ RENKANTIS VALIKLIUS PARDUOTUVĖSE, KAD JIE BŪTŲ DRAUGIŠKI TIEK SVEIKATAI, TIEK GAMTAI?

 

Toma sako, kad per laiką yra atradusi kelis veiksmingiausius produktus, kuriuos išsirinkti padėjo tiesioginiai klausimai tų produktų gamintojams. Ji domėjosi sudėtimi, ženklinimo reikšmėmis, pakuotės suirimo laikotarpiu ar perdirbimo galimybe. Tomos nuomone, jei neturi chemijos išsilavinimo, pačiam yra sunku griežtai vertinti kuri priemonė iš tiesų yra saugi, o kuri ne. Kadangi net ir įstatimiškai gamintojas neprivalo nurodyti produkto sudėties. Todėl jei kyla abejonių, reikėtų nepabijoti pabendrauti su gamintoju.

Ji taip pat pabrėžia, kad esminis principas yra vartotojiškumas.  Kiek ir kada naudoti priemones. "Net ir natūrali valymo priemonė, naudojama neatsakingai, gali pakenkti."

 

TVARKA NAMUOSE YRA NE TIK ŠVARŪS PAVIRŠIAI, BET IR ŠIEK TIEK GILIAU. KAIP PALAIKYTI DARNĄ DRABUŽIŲ SPINTOJE?

 

Toma pripažįsta, kad ilgą laiką jos spintoje vyravo didžiulis chaosas. Drabužiai veržte veržėsi lauk, bet nuolat kamuodavo klausimas „ką apsirengti?“. Išspręsti šią problemą Tomai padėjo keli etapai. „Pirmiausia, pasigilinau į tai, ką mėgstu, kas tinka, kas patinka. Kaip reikiant išpurčiau spintą, tinkamus drabužius atidaviau, sudėvėtus išmečiau. Šiandien pasiektas rezultatas man jau patinka.

Praktikuoju spintos kapselės formavimą. Perku arba naujus kokybiškus drabužius iš mano požiūrį atitinkančių gamintojų, arba lankausi dėvėtų drabužių parduotuvėse. Vis labiau pastebiu, kad vengiu greitosios mados parduotuvių, bet nesilaikau kraštutinumų.

Tvarkai palaikyti dalį drabužių kabinu, t.y. suknelės, marškiniai, klasikinės kelnės. Stengiuosi pagal dydį. Nuo ilgiausio iki trumpiausio. Visi kiti drabužiai sulankstyti komodoje. Verta atkreipti dėmesį, kad kabinimas ant pakabos nėra tinkamas visiems drabužiams. Pavyzdžiui megztiniams, sunkiems medvilniniams drabužiams ar net marškinėliams kabinimas kenkia, audinys tįsta žemyn. Taip praranda savo išvaizdą, įsiręžia petukai. Kai taip nutinka, išmesti drabužį gaila, bet nešioti taip pat nebesinori. Tai viena iš priežasčių, kodėl prasideda jų kaupimas bei netvarka.“

 

 

KĄ DARYTI, KAD SEKMADIENIAI NETAPTŲ TRADICINE NAMŲ KUOPIMO DIENA?

 

Kiekviena diena yra kupina gausybės darbų: profesinė veikla, mokslai, rūpestis namiškiais. O po viso to dar norisi skirti laiko ir sau, pailsėti. Deja taip jau nutinka, kad visą savaitę bėgant ir vengiant namų ruošos darbų, juos apsikuopti tenka poilsio dienomis. Įprastai tai būna sekmadieniai. Būtent jų metu dažnas mūsų esame priversti ne užsiimti mėgstamomis veiklomis, o plauti ir valyti. Toma sako, kad viso to galima išvengti. Šioje vietoje svarbu turėti tradicija tapusią rutiną, kurios metu kiekvieną dieną namams paskirtume bent 15 minučių. Tik ar tokia rutina nevargina? „Gaunu žinučių ar nepavargstu nuolat tvarkytis. Pasirinkau rodyti, kaip savo namuose organizuoju tvarką, tačiau nesu pedantė ar tik su šluoste rankose po namus lakstanti moteris. Vakarais stengiuosi virtuvę palikti švarią. Kol gaminasi koks patiekalas, galiu greitai nubraukti virtuvės spintelių duris ar išsivalyti vieną kitą stalčių. Tad mano patarimas – aiški namų tvarkymosi rutina ir patikimi valymo įrankiai, priemonės, buitinė technika. Už mane dirba siurblys robotas, indaplovė, skalbyklė ir džiovyklė, orkaitę išvalo pirolizės funkcija. O patikimi įrankiai greičiau padeda išplauti grindis, nuvalyti dulkes.“

 

KAIP TINKAMAI ATSISVEIKINTI SU MUMS NEREIKALINGAIS DAIKTAIS, DRABUŽIAIS?

 

Pasak pašnekovės, jei drabužis ar daiktas ilgą laiką buvo nenaudojamas, nenešiojamas ar suteikia prastą emociją, jo namuose neturėtų likti. Tai išsigryninti Tomai padeda daiktų sąrašas, kurie yra ant klaustuko. „Pažymėkite datą, kada su tuo daiktu ar drabužių kažką nuveikėte. Po dviejų ar trijų mėnesių, na gerai, po pusmečio, jei užteks kantrybės žaidimui, peržiūrėkite sąrašą. Greičiausiai pastebėsite, kad gyvename su pačiais mylimiausiais daiktais, o kitus bijote paleisti. Žmogui sunku atsisveikinti. Su žmonėmis, daiktais, prisiminimais, sentimentais, emocijomis. Iš patirties sakau – vienas geriausių jausmų, kai priimame sprendimą atsisveikinti su daiktais. Koks saldumas, pasitenkinimas savimi. Kam laikyti tai, kas slegia ir trukdo eiti pirmyn? O, daiktų niekada nereikėtų pradėti atsisakyti nuo brangiausių, sentimentaliausių, jie turi likti pabaigai. Nepropoguoju emocinio daiktų atsikratymo, kaip ir pirkimo. Tai trumpalaikiai spredimai. Aš esu už klausimų kėlimą ir atsakymo ieškojimą. Ilgesnis kelias, bet ilgaamžiškenis.

 

 

 

AR MINIMALISTINIS GYVENIMO BŪDAS PADEDA PALAIKYTI NAMUOSE DIDESNĘ TVARKĄ, BŪTI LABIAU ORGANIZUOTIEMS?

 

Galima pagalvoti, kad minimalistiniai namai, kur yra mažiau daiktų ir viskas tik tai, kas reikalinga bei naudotina, palengvina gyvenimą. Tokiuose namuose gali būti ramiau, mažiau sąmyšio, juos lengviau sutvarkyti. Bet ar tikrai?

Kaip sako Toma, ji nėra taisyklių žmogus ir nemėgsta savęs sprausti į tam tikrus rėmus. „ Žodis „reikia“, mane verčia nerimauti. Tuomet nebelieka vietos „noriu“. Vienus žmones veža minimalizmas, kitus bohemiška netvarka. Jei pasidomėtume plačiau, rastume ir mokslinių įrodymų, kodėl taip yra. Mažai daiktų yra patogiau ir ramiau, lengviau susitvarkyti. Mano pačios protas daiktų gausoje pasimeta. Bet minimalizmas ne man. Svarbiausia, kad namai atitiktų žmonių gyvenimo būdą, gyventojų skaičių bei poreikius. Nėra vienos taisyklės visiems. Labiausiai mėgstu atsipalaidavusius namus, kuriose verda gyvenimas, kuriami prisiminimai, juokiasi žmonės, renkasi svečiai ir garuoja gardus maistas. Laimingi namai, manyčiau, yra visa ko pagrindas.

 

 

 

Ačiū Tomai už mintis ir patarimus. Visiems skaitantiems ji linki „Susitvarkyk ir viskas bus gerai“. Ne tik apie namus.

Pasekti Tomą galite Instagram @susitvarkyk

 

Palik komentarą