TVARIOS MENSTRUACIJOS: ALTERNATYVOS BE PLASTIKO
15Jul,2021

TVARIOS MENSTRUACIJOS: ALTERNATYVOS BE PLASTIKO

Dar prieš kelis metus, bent jau Lietuvoje, įprasti įklotai ir tamponai buvo kone vienintelės žinomos menstruacijų higienos prekės. Apie tai, kad šiuos produktus galima keisti pagamintais iš gamtai draugiškų žaliavų arba jog verta pabandyti kitas alternatyvas – kalbėta buvo nedaug. Dažniausiai tik patyliukais arba tarp zero waste gyvenimo būdo šalininkių.

Šiandien galima rasti vis didesnį tvarių produktų pasirinkimą. Juos reklamuoja televizijoje, internete, apie juos kalba žinomi žmonės. Tvariomis alternatyvomis domisi net ir tos merginos, kurioms tvarumas nėra prioritetas. Šios priemonės paprasčiausiai tampa norma. Džiugu, kad vis daugiau merginų kalba apie menstruacijas ir jų metu naudojamus produktus, nebelaiko to gėda, kurią reikėtų pasilikti asmeniškai tik sau. Dabar galima rasti vis daugiau patirčių, rekomendacijų ir tokiu būdu palyginti bei atrasti sau labiausiai tinkantį variantą.

 

Na, o kai pasirinkimų jau ne vienas ir ne du, prasideda pliusų minusių dėliojimas. Kuris produktas geriausiai pateisins mano lūkesčius? Kuris tiks skirtingose gyvenimo situacijose? Kaip juos prižiūrėti? Tam, kad padėtume atsakyti į šiuos bei kitus klausimus, apžvelgėme populiariausias tvarias menstruacijų higienos prekes.

 

TAURELĖS

 

Turbūt nesuklysime teigdamos, kad taurelės yra populiariausia tvari alternatyva menstruacijų metu. Jos yra įvairių dydžių bei formų, gali būti pagamintos iš 100% medicininio silikono arba termoplastinio elastomero (TPE). Taurelę galima naudoti iki 12 valandų. Tai itin tvari alternatyva, nes taurelės valymui reikia, sąlyginai, nedaug vandens, ji ilgaamžė, o sudėvėjus gali būti perdirbta.

 

KĄ VERTA ŽINOTI RENKANTIS TAURELĘ?

Pirmiausiai, vertėtų atkreipti dėmesį į tai, ar norisi išbandyti taurelę iš medicininio silikono ar pagamintą iš TPE. Silikoninė tarnauja iki 10 metų, ji yra atsparensė aukštai vandens temperatūrai, labai gerai išlaiko savo pradinę formą. Iš TPE pagaminta taurelė yra šiek tiek minkštesnė, lankstesnė, tarnauja 3-5 metus, nes anksčiau praranda savo pradinę formą. Visgi, abi taurelių rūšys yra hipoalerginės ir draugiškos mūsų kūnui. Tinkamai prižiūrimos tarnauja ilgą laiką bei leidžia gerokai sutaupyti.

Renkantis taurelę taip pat labai svarbu išsirinkti tinkamą dydį. Prekių ženklai juos žymi skirtingai, bet, tarkime, OrganiCup jas žymi A, B ir mini dydžiais. A dydis tinka negimdžiusioms, B gimdžiusioms, o mini – paauglėms.

Kitas momentas – taurelės ir kotelio ilgis. Šis kriterijus taip pat labai svarbus. Jei Tavo gimdos kaklelis yra ilgas, reikia rinktis aukštesnę taurelę su ilgesniu koteliu ir atvirkščiai. Gimdos kaklelio ilgį gali patikrinti pati arba sužinoti pas ginekologą. Jei įsigysi taurelę, kuri yra trumpa, o Tavo gimdos kaklelis yra ilgas, taurelė nuslys itin toli ir Tau bus sunku ją išsitraukti. Jei gimdos kaklelis trumpas ir taurelės kotelis išlindęs išorėje, jį gali patrumpinti žirklėmis.

 

KAIP PRIŽIŪRĖTI?

Prieš pirmą naudojimą, taurelę reikia nuvirti verdančiame vandenyje 3-4 min. Tą patį reikia daryti po kiekvieno menstruacijų ciklo. Kai išsitrauki taurelę menstruacijų metu, ją užtenka nuplauti vandeniu arba su vandeniu ir taurelės prausikliu. Kai šalia nėra vandens, taurelę galima išvalyti šlapia servetėle, pagaminta iš organinės medvilnės.

 

 

 

MENSTURUACINĖS KELNAITĖS

 

Kelnaičių, kaip ir taurelių, yra įvairių spalvų bei dizainų. Visos jos būna pagamintos taip, kad būtų švelnios, patogios, gerai priglundančios prie kūno, neutralizuotų kvapą bei suteiktų ilgalaikę antibakterinę apsaugą. Jas net gi galima dėvėti kiekvieną dieną. Menstruacinės kelnaitės dažniausiai gaminamos iš medvilnės. Ši medžiaga nedirgina odos, gerai praleidžia orą. Taip pat galima rasti kelnaičių, pagamintų iš modalo. Tai itin gerai sugeriantis audinys, šiuo klausimu 50% efektyvesnis už medvilnę.

Menstruacinės kelnaitės sugeria panašiai tiek pat skysčių kiek sugeria 2 tamponai. Jas dėvėti galima net 8-12 valandų.

 

KĄ VERTA ŽINOTI RENKANTIS MENSTRUACINES KELNAITES?

Renkantis kelnaites reikėtų pagalvoti, ar norėsis jas naudoti kaip pagrindinę priemonę ar kaip papildomą. Pavyzdžiui, yra kelnaitės, kurios yra pagalbinės, su kišenėle. Į jas dedasi paketai, o kišenėlės dėka, pasislepia jų sparneliai. Todėl persirengiant, tarkime, sporto klube, nereikės jaustis nepatogiai. Jas taip pat galima dėvėti naudojant tamponą ar taurelę. Tokios kelnaitės nesugeria visų skysčių, o tik padeda jaustis saugiau.

Taip pat yra ir kitų kelnaičių, kurios skirtos pilnam skysčių sugėrimui. Įprastai jas sudaro keli sluoksniai: sugeriantis drėgmę, antibakterinis, gausiai sugeriantis ir saugantis nuo pratekėjimo. Jeigu norisi, jas taip pat galima dėvėti su papildomomis priemonėmis. Tai padės, jei kraujavimas itin gausus ir jaudiniesi dėl pratekėjimo. Tarp pilnai sugeriančių kelnaičių dar galima išskirti 2 tipus: vienos pilnai sugeriančios kelnaitės negausioms menstruacijoms ir gausioms. Apie tai reikėtų paskaityti prekės aprašyme.

Jei kelnaites naudosi kaip pagrindinę ir vienintelę priemonę, nepamiršk įsigyti bent 2-3 kelnaites, nes dienos metu vienų neužteks.

Dėvint šias kelnaites svarbu pasiskaičiuoti laiką, kad jų pakeitimas vyktų namuose ir galėtum iš karto jas išskalbti. Kitu atveju, jei būsi ne namuose, turėtum pasirūpinti sandariu maišeliu, kad turėtum kur įsidėti panaudotas kelnaites.

KAIP PRIŽIŪRĖTI?

Naudojant pirmą kartą, prieš tai kelnaites reikėtų išskalbti. Po dėvėjimo turi būti skalbiamos šaltu vandeniu. Tik tokiu atveju kraujas tinkamai išsiskalbs. Jų negalima džiovinti džiovyklėje, nuvirti ar stipriai gręžti.

 

DAUGKARTINIAI ĮKLOTAI

 

Ši priemonė gali priminti menstruacines kelnaites. Jie dažnai gaminami iš organinio bambuko pluošto ar medvilnės, yra švelnūs odai ir nealergizuoja. Įklotai turi šponkutes, kuriomis susisega, kad tvirtai laikytųsi prie kelnaičių. Jie taip pat turi kelis sluoksnius, skirtus kontroliuoti kvapą, sugerti skysčius, apsaugoti nuo bakterijų.

Kiek laiko galima nešioti daugkartinius įklotus dienos eigoje, nenurodoma. Reikėtų vadovautis nuojauta, panašiai kaip dėvint vienkartinius įklotus. Tinkamai prižiūrimi įklotai gali tarnauti 3 metus ir ilgiau. Sudėvėtus įklotus galima kompostuoti, o šponkutes – rūšiuot su metalais.

 

KĄ VERTA ŽINOTI RENKANTIS DAUGKARTINIUS ĮKLOTUS?

Renkantis įklotus reikėtų pagalvoti, ar jie bus naudojami kaip pagrindinė priemonė ar kaip papildoma. Jei pagrindinė, pasirūpinti užtektinu jų skaičiumi, kad būtų ką pasikeisti dienos eigoje bei turėti kitai dienai, kol džiūsta išskalbtieji.

KAIP PRIŽIŪRĖTI?

Naudojant pirmą kartą, prieš tai įklotus reikia išskalbti. Panaudotus daugkartinius įklotus galima skalbti skalbimo mašinoje ar rankomis, vėsiu vandeniu. Skalbiant rankomis, tarnaus ilgiau.

Jeigu skalbiasi sunkiai, galima naudoti ūkinį muilą ir praskalavus užmerkti vėsiame vandenyje. Po to, išsskalbti kaip įprasta, su skalbimo priemonėmis.

Tiek menstruacines kelnaites tiek daugkartinius įklotus reikėtų skalbti tą pačią dieną po naudojimo.

 

EKO ĮKLOTAI IR TAMPONAI IŠ MEDVILNĖS

 

Jei nei viena daugkartinė menstruacijų higienos prekė Tau neatrodo patraukli, gali likti ištikima įprastoms priemonėms, tik išbandyti tokias, kurios būtų draugiškesnės aplinkai. Nors ir bus vienkartiniai, sukurti iš saugių medžiagų, jie padės sumažinti sunaudojamo plastiko kiekį ir galės biologiškai suirti.

KĄ VERTA ŽINOTI RENKANTIS EKO ĮKLOTUS IR TAMPONUS?

Renkantis šias priemones svarbiausia skaityti sudėtį. Kartais tam tikros pakuotės būna išmargintos žaliais lapeliais, eko ženklais, nors iš tiesų nėra itin tvarūs. Tokiu būdu yra naudojama „greenwashing“ taktika. Dėl šios priežasties reikėtų pačioms atidžiau pasidomėti apie gamintoją jei naudojamas medžiagas.

Renkantis vienkartinius įklotus ir tamponus verta atsižvelgti ar sudėtyje nėra pridėtinių kvapų, chloro ir plastiko. Jie turėtų būti pagaminti iš medvilnės. Įklotų skysčiui nepralaidus pagrindas dengtas natūraliais klijais.

 

 

Pasirinkti gamtai draugiškus produktus apsimoka. Nors jie gali būti šiek tiek brangesni, tačiau gerokai saugesni kūnui. Daugelyje įprastų vienkartinių menstruacijų higienos prekių, sudėtyje yra chloro, kuris nubalina tamponus ir įklotus. Tokiu būdu nubalinti tamponai, esantys makštyje, gali užkrėsti bakterijas ir sukelti toksinio šoko sindromą. Mūsų vaginos yra tarsi kempinės. Jos lengvai absorbuoja chemikalus. Norint to išvengti, verta rinktis produktus, pagamintos iš be pesticidų užaugintos medvilnės.

PO NAUDOJIMO

Tokie įklotai ir tamponai, kuriuos aprašėme, yra biologiškai suyrantys. Kartono dėžutę, kurioje jie supakuoti, galima rūšiuoti ar kompostuoti.

 

 

 

 

Tikimės, kad šių priemonių apžvalga padės Tau lengviau pasirinkti ar atrasti tvaresnes menstruacijas. Kad ir kurį variantą naudotum, už tai padėkos tiek gamta, tiek Tavo kūnas.

Palik komentarą