KAIP TVARIAI ATNAUJINTI SPINTĄ RUDENS SEZONUI?
22Aug,2019

KAIP TVARIAI ATNAUJINTI SPINTĄ RUDENS SEZONUI?

Parengė Laura Prievelytė-Juknė

 

Prieš kelis metus mažais žingsniais į buitį ir kasdienybę įsileidau minimalizmą ir sąmoningą vartojimą. Šioje kelionėje pasikeitė ir mano spinta. Pamėgau drabužius derinti kapsulės principu. Turiu nedidelę spintą: 30-40 daiktų. Drabužius perku retai. Atsirenku kokybiškus ir nesenstančio dizaino drabužius, kurie gali tarnauti kelis metus. Garderobą dažniausiai atnaujinu du kartus per metus, artėjant pavasario ir rudens sezonui. 

 

Kasmet į sąvartynus Lietuvoje išmetame dešimtis tūkstančių tonų drabužių. Mados industrija sukuria daugiau šiltnamio dujų, nei lėktuvai ir transporto pramonė.⁠ Siekiant sumažinti mūsų neigiamą poveikį aplinkai atsakingas mados pasirinkimas yra ypač svarbus.

 

Šiame įraše dalinuosi keliais patarimais, kurie man padėjo tvariai atsinaujinti ir pasiruošti artėjančiam rudens sezonui.

 

SPINTOS ATRADIMAI


Vienas iš lengviausių ir pigiausių būdų atnaujinti savo spintą - peržiūrėti tai ką jau turi. Galbūt, prieš kelis metus dėvėtas, o dabar spintoje gulintis švarkelis, gali atgimti iš naujo šį sezoną. 


Drabužį dėvėdami dažniau vien per tris mėnesius galime sumažinti daikto neigiamą ekologinį pėdsaką 5-10%. O drabužį skalbiant rečiau, žemesnėje temperatūroje, natūraliai džiovinant neigiamą pėdsaką galima sumažinti dar 7%.

 

Ieškodama naujų ir kūrybiškų būdų, kaip dėvėti ir mylėti spintoje kabančius drabužius, išbandžiau #theonepiecechallenge eksperimentą apie kurį sužinojau iš @jesswithless. Savaitę dėvėjau tą patį drabužį kiekvieną dieną, tiesiog derinau skirtingus aksesuarus. 


Pradžioje nerimavau, kad atsibos, nerasiu įvaizdį pagyvinančių aksesuarų. Sekėsi lengviau nei tikėjausi. Man labiausiai patiko laisvė nuo kasdieninio sprendimo ką apsirengti.


 

 

DRABUŽIAI IŠ ANTRŲ RANKŲ

 

Iš tiesų gana seniai lankiausi normalioje parduotuvėje. Drabužius perku internetu arba dėvėtų drabužių parduotuvėse. Čia galima rasti originalių ir kokybiškų laimikių, įsigyti pigesnių daiktų. Gali mėgautis drabužiais, kurie sugrįžo į madą ir nesukurti neigiamo ekologinio pėdsako. 


Daugeliui pirkimas iš antrų rankų yra pirmasis žingsnis link tvaresnės spintos.


Nors ir dėvėtų, tačiau tai vis tiek rūbų parduotuvė, kurioje veikia tokia pati pirkimo psichologija. Būna, kad "nauju" drabužiu norisi pakelti nuotaiką, pasilepinti arba tiesiog smagiai praleisti laiką. Pamatai pigų dėvėtą drabužį ir be kaltės jausmo nusiperki, kartais daugiau nei tau iš tiesų reikia. Grįžus namo supranti, kad tikrai ne viską dėvėsi, grąžinti atgal nepavyks, o dabar tapai atsakingas už šį drabužį.


Dėvėtuose stengiuosi pirkti tai: i) ko man tikrai reikia; ii) kas dera su kitais mano turimais drabužiais; iii) yra kokybiška - tikėtina, kad mano amžių siekiantys džinsai, kurie ir šiandien atrodo kaip nauji, išlaikys 30 skalbimų testą. 

  

NAUJI DRABUŽIAI


Renkantis naujus drabužius ir aksesuarus vengiu sintetikos. Drabužiams pagamintiems iš poliesterio suirti gali prireikti net kelių šimtų metų, o juos skalbiant susidaro mikroplastikas, kuris per nuotekų sistemas pasiekia vandens telkinius. 


Mieliau renkuosi natūralius audinius: medvilnę arba liną. 


Drabužius iš medvilnės renkuosi atsakingai, nes medvilnei užauginti reikia gerokai daugiau vandens nei linui ar kanapių pluoštui. Vienai palaidinei prireikia per 2700 litrų, o štai porai džinsų - 7600. Ne veltui medvilnė vadinama “labiausiai ištroškusiu augalu” pasaulyje. Negana to, medvilnės auginimui ir apdirbimui naudojami pesticidai ir insekticidai. 

 

Todėl medvilninius marškinėlius perku retai, tačiau tik itin aukštos kokybės, iš sertifikuoto ekologiško audinio, pagamintus etiškai, sąžiningai apmokant gamybos grandinės darbą. Lietuvoje tokius marškinėlius gamina Babe Universe, Another Unicorn, Urban Yoga Stories.


Įsigyjant aksesuarus man svarbus “cruelty free” aspektas. Vengiu naujų rankinių pagamintų iš odos, mieliau renkuosi kitas medžiagas, pavyzdžiui plaunamą popierių. Į spintą įsileidžiu tik dėvėtus odinius batus ir aksesuarus. Gaminiai iš odos tarnauja ilgiau, o patekę į aplinka gana greit suyra. Atsisakydami naujų daiktų iš odos arba kailio prisidedame prie gyvūnų gerovės. O suteikdami antrą šansą dėvėtam drabužiui pratęsiame jo gyvenimo trukmę. 

  

ATNAUJINIMAS


Drabužių taisymas nėra naujiena. Sugedus striukės užtrauktukui ar pametus marškinių sagą - drabužio neišmetu (bent jau aš), nešu į siuvyklą. 


Prieš kelis mėnesius atradau, kad Vilniuje veikia kedų taisymo paslaugos. Sneaker Spot komanda išvalo, sutaiso ir net dekoruoja senus batus. Kaip tai veikia? Tiesiog nuneši arba nusiunti batus ir lauki, kol įvyksta magija. 


Nešiau taisyti dvi poras kedų, vieni buvo seni, ir suplyšę. Tiesiog nenorėjau išmesti į konteinerį, o aukojimui buvo per daug apgadinti. Pagalvojau, kad sutvarkius tiks vaikščioti miške. Meistrai taip gerai atliko savo darbą, kad tuos senus kedus dabar nešioju beveik kiekvieną dieną. 


Pasirodo, kad renovuoti galima beveik bet kokios būklės batus. Jautriausia kedų dalis dažnai būna padas, mat jeigu jis sudyla nuo senumo arba prastos kokybės, tuomet vienintelė išeitis yra keisti naują padą. Tokiu atveju taisymas gali užtrukti ir kainuoti brangiau. 

 

 

Gaila, bet savo kedų nuotraukos neradau.Man tvarus garderobas prasideda nuo atsakingo vartojimo. Keičiantis mūsų vartojimo poreikiams keisis ir mados industrija. Todėl nenuvertinkime vartotojų galios, juk kiekvieną kartą pirkdami drabužį, mes balsuojame ir rodome kokias vertybes palaikome.

 

 

1 komentaras

#

Gita

Sep 10, 2019 at 10:50

Labai geri patarimai! Ir kokia puiki rekomendacija dėl kedų atnaujinimo paslaugos!

Palik komentarą