KAS YRA MINIMALIZMAS?
07Jun,2019

KAS YRA MINIMALIZMAS?

Parengė Danielius, skaitomiausio lietuviško saviugdos tinklaraščio - Debesyla.lt - autorius.


Leisk, eisiu tiesiai prie minimalistinės propogandos per mokslinius tyrimus:

 

 

Jei nesi minimalistas - rekomenduočiau tapti. Pasidomėti kas tai. Bent jau paskaityti kokį straipsnį apie minimalizmą bei minimalistišką gyvenimo būdą… Pavyzdžiui šį, kurį skaitai dabar.

 

Minimalizmas nėra skirtas tik tavo laimei bei gyvenimo kokybei didinti. Jis - dar ir ekologiškas. Kuo mažiau perki - tuo mažiau reikia gamybos, gamybinių išteklių, transportavimo bei darbo.

 

Iš esmės - zero waste filosofija yra net absurdiškai nesąmoninga! Nes galima nesukurti išvis jokių šiukšlių. Manai, kad tavo bambukinis šiaudelis, atvežtas iš Mikronezijos, labai ekologiškas? Hmmm…

 

Aišku, nieko nesakau - zero waste gyvenimas yra jėga. Pats bandžiau ir man tai prilipo. Bet minimalizmo - reikia.

  

Tai…

 

...KAS TAS MINIMALIZMAS?

 

Ir kaip tapti minimalistu, tačiau neprarasti draugų? Tai paprasta. (Ir tikėtina, kad gale - draugų turėsi daugiau, nei iki šiandien.)

 

 

 

KĄ AŠ VADINU MINIMALIZMU?

 

Štai dvi iliustracijos. Pirmoji:

 

chaoso vizualizacija

 

 

Ir antroji:

 

minimalizmo vizualizacija

Abiejų iliustracijų autorė Eglė Čečenikovaitė.

Vienoje yra Minimalizmas.

 

...Jį atradau prieš daugiau nei šešis metus. Ir nuo tada jis mane vis labiau veža. O neseniai išleidau ir knygą apie Tinginystės bei Minimalizmo naudą mūsų sveikatai, piniginei bei sugebėjimui džiaugtis.

 

 

AR MINIMALIZMAS PADĖS TAU?

 

Na, ši filosofija skirta labiausiai...

 

 • - Tiems, kurie nespėja baigti darbų laiku, nors ir stengiasi.
 • - Tiems, kurie neišsirenka, kokios ateities trokšta iš šimtų galimų pasirinkimų. Mokaisi mokykloje? Studijuoji? Nori mesti žudantį darbą? Taip - žinai, jei tai esi tu.
 • - Tiems, kurie dirba daug, tačiau uždirba mažai.
 • - Tiems, kurie nesijaučia laimingi.
 • - Tiems, kurie skundžiasi, kad turi mažai pinigų.
 • - Tiems, kuriems rūpi ekologija ir gamta.
 • - Tiems, kurie nori po savo neišvengiamos mirties palikti kažką įspūdingo, o ne dirbti šimtus beverčių darbų. Žmones, kurie vadovavosi Minimalizmo principais, mes prisimename. Mikalojus Konstantinas Čiurlionis ar Chiune Sugihara buvo vieni tokių žmonių.
 • - Tiems, kuriems svarbiausia nuoširdūs, atviri santykiai.
 • - Tiems, kurie trokšta ramybės.
 • - Tiems, kurie nemėgsta netvarkos ir chaoso.
 • - Tiems, kuriems visko paprasčiausiai per daug.

   

  Patenki į bent vieną šių grupių? Tuomet skaityk toliau.

  minimalizmas su gėlėmis

   

  TRYS PAGRINDINĖS MINIMALIZMO TAISYKLĖS:
   

  1. Tu jau turi pakankamai. Tau nereikia dar vieno žaislo iš artimiausios parduotuvės arba dar vienos geros svajonės, kad rastum sau laimę. Nes laimė neslypi daiktuose, svajonėse ar kitokiame turte. Ją susikuri tu. (Apie tai plačiau jau po akimirkos.
  2. Minimalizmas yra laimė. Jei kažkas kelia kančią, liūdesį ar trukdo - tau to nereikia. Atsisakyk visko, kas bloga ir taip atsiras vietos laimei, džiaugsmui bei ramybei.
  3. Minimalizmas yra kelionė. Tai nėra sąrašas taisyklių, kurių privalai laikytis. Tai nėra perdėtai išsamiai aprašyti žingsniai iki „nušvitimo“. Tai tavo asmeniniai pasirinkimai ir tavo asmeninis gyvenimo būdas. Taip, tai taikoma ir šioms trims taisyklėms - jas gali pasikeisti pagal save.

   

  Viskas! Ko imsiesi, ką darysi, kur sustosi ar ko sieksi – tai tik TAVO pasirinkimas. Ir niekas negali pasakinėti, ką tau daryti, kiek ko turėti, ką pirkti, o ką ne. Magiški skaičiai ir apribojimai netaikomi.

   

  ...Tai ne religija :)

   

   

   

  TAI KAIP ATRODO MINIMALISTIŠKAS GYVENIMO BŪDAS? KĄ GALI IŠBANDYTI? 

  IDĖJA 1: PASILIK 33 DRABUŽIUS IR VISADA TURĖK KĄ APSIRENGTI.

   

  Ši idėja skirta tau, jei drabužiams išleidi milžiniškus pinigus, tačiau vis tiek neturi, ką apsirengti; norėtum rengtis stilingai ir gražiai.

   

  Projektas 333: 33 drabužiai, kas 3 mėnesius, vieniems metams. Iššūkis, skatinantis išsirinkti tik tuos drabužius, kuriuos nešioji, kurie tau tinka ir patinka. Nes visi likę Ir kuriems įprastai išleistum šimtus eurų nėra reikalingi. Turėtum tai pastebėti.

   

  Šis projektas sukurtas moterims, bet tinka ir vyrams. Ypač, jei tavo spinta kosminio dydžio ir vietos vis tiek nepakanka.

   

  Plačiau: Projekto 333 puslapis.

  IDĖJA 2: PIRK BRANGESNIUS DAIKTUS IR IŠLEISK MAŽIAU EURŲ

   

  Ši idėja skirta tau, jei „TopShop“ ir „Norfa“ yra tavo mėgstamiausios parduotuvės; nori gyventi prabangiai; nori sutaupyti eurų.

   

  Visą gyvenimą iš senelių girdėdavau posakį: „Skūpas moka dukart“.

   

  O dabar, kai pats pradedu gyventi be tėvų, suprantu, kad tai yra tiesa. Jokie pinigai nėra verti sveikatos ir laiko, kuriuos prarandi perkant nekokybiškus įrankius, drabužius, vaistus, namų priežiūros prekes ar pačius namus. Prisiekiu - LED apšvietimas ir geras šildymo katilas buvo turbūt dvi geriausios mano investicijos. Per mėnesį elektrai išleidžiu po vos 5 eurus, įskaičiuojant ir indukcinės kaitlentės veikimą. Šildymui žiemos metu - apie 15 eurų per mėnesį. Aišku, gyvenu vienas, tačiau visgi... Ir tai 50 kvadratų namas. Hmm.

   

  Plačiau: Vienas geriausių mano skaitytų tekstų šia tema, tave gali įkvėpti mano tau skirtas minimalizmo iššūkis ir šis TED talk:

   

      

  IDĖJA 3: LIAUKIS SKAIČIAVĘS PINIGUS IR SUSITVARKYK FINANSUS

   

  Ši idėja skirta tau, jei asmeninių finansų tvarkymas atrodo lyg baisus monstras, taigi to labai vengi; išvis nenori skaičiuoti savo pinigų. Tau nebūtina laimėti 90 milijonų eurų, kad galėtum nesirūpinti savo mėnesio išlaidom ir nebūti nuolatinėse skolose greitųjų paskolų kompanijoms ar draugams.

   

  Vietoj to, tu gali susitelkti į tai, kas svarbiausia ir...   a) Neskaičiavus pinigų, tiesiog nepirkti to, ko nereikia ir b) Turint skolų, jas kuo greičiau grąžinti pirmiausiai, kol jos nenusitempė tavęs per devynis pragaro ratus.

   

  Plačiau: Šeimos vyro, atsikračiusio virš 100 tūkst. eurų skolos, tinklaraštis.

  IDĖJA 4: LIAUKIS KĖLĘS SAU NAUJUS TIKSLUS IR PRADĖK DIRBTI

   

  Ši idėja skirta tau, jei turi šimtus svajonių, norų ir tikslų, tačiau nė vieno tų dalykų neįgyvendini.

   

  Nors aš mėgstu kalbėti apie naujus tikslus ir iššūkius, Ehei! Iššūkių sąrašai, iššūkių metai... Turbūt pastebėjai. Turėtum suprasti, kad vienas baigtas darbas yra geriau, nei penkiolika pradėtų. Net jeigu tuos penkiolika „tuojau pabaigsi“. Ar tikrai tuojau? Tikrai?

   

  Plačiau: Išbandyk Upės filosofiją, o tada rinkis tai, kas tave veža labiausiai.

  IDĖJA 5: SPORTUOK LYG URVINIS ŽMOGUS IR ATRODYK KAIP KONANAS BARBARAS

   

  Ši idėja skirta tau, jei trokšti sportuoti, tačiau nežinai nuo ko pradėti; sporto salės atrodo pernelyg sudėtingas reikalas.

   

  Aš nežinau kas mums įkalė į galvas, kad norint turėti gerą sveikatą, būtina eiti į milijonais įrenginių apstatytus sporto klubus arba pirkti iš „TopShop“ vibruojančias kėdes.

   

  Kaip, tavo manymu, gladiatoriai ruošdavosi kovoms koliziejuje? Arba tolimieji protėviai vien tik nusmailintu medžio gabalu nudobdavo liūtus ir dvigubai už dramblius didesnius mamutus?

   

  Plačiau: Urvinio žmogaus fitneso planas ir kaip susikurti sporto salę su penkiais litrais pieno. 

  IR TAIP TOLIAU...

  Aš galėčiau vardinti ir vardinti. Kodėl geriausiai atsisakyti „draugų“, kurie nesuteikia nieko gero, Ir tik įpročius kartu parūkyti. Kaip maitinantis veganiškai per savaitę įmanoma išleisti maistui vos 10 eurų, kodėl Minimalizmas gerai kelionėse ar kuriant verslus...

   

  ...Tačiau tuomet šis straipsnis apie minimalizmą taptų ne toks jau paprastas. :)

   

  Todėl pirmam kartui užteks. O jei norėtum paskaityti daugiau, rekomenduoju šiuos puslapius apie paprastesnį gyvenimo būdą:

   

  1. The Minimalists
  2. Becoming Minimalist
  3. Be More with Less
  4. Miss Minimalist
  5. Mnmlist   MINIMALIZMAS: ŠIANDIENOS FILOSOFIJA

   

  Kai pasaulis tampa toks sudėtingas, lieka viena išeitis – paversti jį sau paprastesniu. Tai gali būti sunkiau, nei sėdėti ir kankintis.Tačiau rezultatai atpirks pastangas.

   

  Kaip Valtininkas kartą pasakė: „Minimalizmas – tai lyg akmenų išmetimas iš oro baliono krepšio, kad galėtum pakilti aukštyn ir skirsti tolyn.“

   

  Kodėl to nepadarius šiandien?

   

  Tavo,
  Debesyla   

  1 komentaras

  #

  Mr. Balticmustache

  Jun 08, 2019 at 15:03

  Geras skaitalas! Kaip visada, paprastai ir aiškiai :

  Nuostabu, kai minimalizmas vienija tiek daug skirtingų žmonių. O geriausia, kad mes kiekvienas galime atrasti savo minimalizma :)

  Palik komentarą