PATARIMAI, KAIP SURENGTI TVARIAS VESTUVES
22Mar,2021

PATARIMAI, KAIP SURENGTI TVARIAS VESTUVES

Pavasaris – laikas, kai dauguma suskumba intensyviau ruoštis ir planuoti savo vasaros/rudens vestuves. Tvarumo temai tampant vis aktualesne, ji neaplenkia ir būsimų jaunųjų. Vis pavyksta išgirsti vieną kitą istoriją, jog lietuvaičiai vestuves švenčia tvariau: atsisako fejerverkų, vienkartinių puošmenų, šventės vietoje paruošia rūšiavimo šiukšliadėžes ir kita. Visgi švęsti vestuves tvariai nusprendžia tikrai nedažnas. Galbūt vis dar trūksta gerųjų pavyzdžių, o gal stinga idėjų. Šį kartą kalbiname „Evented.lt“ vestuvių organizatorę Justę Cidiliną bei tvarią vestuvių šventę pasirinkusią Mildą Noreikaitę-Bobinienę, kurios sutiko pasidalinti patirtimi bei patarimais, kurie gali praversti visiems, besiruošiantiems vestuves švęsti tvariau.

 

„Evented.lt“ vestuvių organizatorė Justė Cidilina
„Evented.lt“ vestuvių organizatorė Justė Cidilina

 

 

TVARIOS VESTUVĖS – RANKDARBIŲ TURGELIS?

 

Pagalvojus apie aplinkai draugiškas vestuves, daugeliui galvoje kaipmat iškyla buitiški, mėgėjiškai suorganizuotų vestuvių vaizdiniai. Galvojant apie šventės išpildymą, Justė kviečia atsižvelgti ne tik į materialų aspektą, sukuriantį šventišką nuotaiką: „Tvarus vartojimas yra sąmoningesnis ir atneša ne tik ekonominę, socialinę ir aplinkosauginę naudą. Toks vartojimas, be jokios abejonės, teikia neapsakomą moralinį pasitenkinimą. Dėl šios priežasties ir kuriame tvarias vestuves, atnešdamos poroms ne tik šventės džiaugsmą, bet ir vidinį pasitenkinimą, žinant, jog vestuvės buvo suplanuotos visapusiškai tvariai. Jau vien dėl to jos yra daug gražesnės už įprastas. Tai, kad šventei pasirinksite gamtos dovanojamas puošmenas ar buityje naudojamus daiktus nereiškia, jog vestuvėse trūks šventiškumo!“. Milda pritaria, kad tvarios vestuvės tikrai gali būti gražios, tereikia nepatingėti paieškoti alternatyvų arba surasti estetinį pojūtį turintį profesionalą, kuris gerai suvoktų ekologiško aspekto svarbą. Jos manymu, tokių specialistų atsiranda vis daugiau.

 

 

APLINKAI DRAUGIŠKŲ DEKORACIJŲ, ŠVENTĖS VIETOS, DRABUŽIŲ IR MAISTO IDĖJOS


DEKORACIJOS

 

Vestuvių planavimas – tikras galvosūkis. Kalbant apie tvarias vestuves, kūrybiškumas ir alternatyvų paieška įgauna vis didesnę svarbą. Galima panaudoti esamas dekoracijas keliais būdais ar iš vienų padaryti kitas. Justė atskleidė, kad daliai dekoro naudoja iš savo pačių, jaunųjų, jų draugų ar šeimos narių gautus daiktus. Pašnekovė siūlo atminti, jog yra daugybė dekoracijų nuomotojų, dėl ko neverta suskubti pirkti visko, kas nauja. Kūrybiškas požiūris, pasak jos, gali pasireikšti įvairiai: „Pavyzdžiui, ar esate buvę vestuvėse, į kurias kvietimą gavote išsprendę klausimyną apie jaunavedžius, rastame elektroniniame pašte, o atvykus į vestuves svečių sodinimo planas būtų projektuojamas tik įžengus į šventę?“. Tai vos keletas gamtos resursus tausojančių, originalesnių idėjų.

 

Vestuvėse įprasta matyti fejerverkų šou, tačiau yra kur kas tvaresnių ir tuo pačiu įdomesnių efektingų reginių variantų. Justė įvardina ugnies šou ar gyvo garso instrumentinę grupę, kaip puikias to alternatyvas. Na, o Milda savo šventinio vakaro magiją sukūrė su gintaro dulkių ritualu prie laužo.

 

„Evented.lt“ nuotraukų archyvas
„Evented.lt“ nuotraukų archyvas

 

ŠVENTĖS VIETA

 

Bene esminiu vestuvių dekoru gali tapti ir pati šventės vieta. Jei sezonas yra palankus, abi pašnekovės antrina viena kitai, kad šventė gamtos apsuptyje garantuoja, jog papildomų papuošimų prireiks kone dvigubai mažiau, nei jų reikėtų švenčiant uždaroje patalpoje. Lauko restoraną gamtos apsuptyje pasirinkusi Milda, teigė, jog gamta – didžiausia puošmena. Dekoratorės paslaugų prireikė tik stalų puošybai: „Indrė @nothingbutflowers.lt viską puošė smilgomis, lauko gėlėmis, puokštėms ji nenaudoja aplinkai kenksmingos floristinės oazės ir apskritai tobulai išmano tvaraus dekoro principus. Susiradome profesionalę, su kuria sutampa interesai, visiškai ja pasitikėjome“.

 

Mildos Noreikaitės-Bobinienės nuotraukų archyvas, puošimo proceso dalis

 

DRABUŽIAI

 

Jaunųjų aprangos klausimas taip pat yra ne ką mažiau svarbus. Renkantis tvaresnį vestuvinės aprangos kelią, verta apsidairyti po antrų rankų parduotuves, išparduotuves, nuomos punktus ir tokias internetines perpardavimo svetaines, kaip „Vinted“. Milda savo didžiąjai šventei nusprendė suknelę nuomotis, o naujai įsigyti tik aksesuarus, tokius kaip bateliai ir papuošalai, kuriuos vėliau galėtų drąsiai pritaikyti ir kitoms progoms. Na, o, jei norite šią ypatingą dieną dėvėti specialiai jums pasiūtą rūbą – Justė siūlo rinktis dizainerį, dirbantį su tokiais tvariais audiniais, kaip organinė medvilnė, šilkas ar
pluoštinė kanapė.

 

Milda Noreikaitė-Bobinienė su vyru (nuotr. Sandra Tamošiūnė)
Milda Noreikaitė-Bobinienė su vyru (nuotr. Sandra Tamošiūnė)

 

MAISTAS

 

Maistas – neatsiejama bet kurios šventės dalis, kurios svečiai itin laukia. Neretai norėdami patenkinti jų lūkesčius, jaunieji maisto užsako gerokai per daug. Jei pasirenkame savo vestuvių šventę paminėti tvariai, tikrai nenorime, kad įdirbis ruošiant maistą nueitų veltui ir pats maistas būtų iššvaistomas. Milda tam siūlo pravartų sprendimą – pabandyti apskaičiuoti reikalingą maisto kiekį ir parūpinti dėžučių maisto išsinešimui. Tokias dėžutes su skanėstais galima išdalinti šventės svečiams kaip „ačiū“ dovanėles. Milda taip pat šventei rinkosi tik daugkartinio naudojimo indus, makaroninius šiaudelius, perdirbto popieriaus servetėles, o po ceremonijos svečius vaišino vietine kambucha.

 

Mildos Noreikaitės-Bobinienės nuotraukų archyvas

Mildos Noreikaitės-Bobinienės nuotraukų archyvas

 

 

PLANUOTI TVARIAS VESTUVES SUNKIAU?


Nesvarbu, planuosite įprastas ar tvarias vestuves, pasirengimas joms atima daug laiko ir pastangų. Tačiau Justės manymu, „tvarių vestuvių organizavimas reikalauja žymiai daugiau informacijos ieškojimo apie kiekvieną įsigijamą daiktą ar paslaugą, ieškant gamtai draugiško sprendimo būdo. Pagrindiniai iššūkiai gali kilti surandant lokalių (arti šventės lokacijos) tiekėjų ar sezoniškumo skurdumas“. Milda sako, kad organizuojant tvarias vestuves prireikia daugiau kantrybės, keliant tiekėjams lūkesčius, ieškant bendraminčių ar pasiryžusių atsižvelgti į ekologiškumo aspektus.

 

 

TVARIOS VESTUVĖS – TAUPESNĖS?

 

Kiekvienas atvejis yra unikalus, kadangi tai atsiremia į daugelį faktorių: vestuvių šventės vietą, svečių skaičių, aprangą, dekoracijas, maistą ir pan. Bet kurios vestuvės gali būti brangios ir lygiai taip pat – bet kurių vestuvių organizavime galima rasti būdų, kurie padėtų sutaupyti. Viskas priklauso nuo mūsų pačių keliamų lūkesčių. Pirmiausia, ką siūlo Milda, tai: „nuspręsti preliminarų biudžetą, susirašyti svarbiausius poreikius, tuomet pagal planą dėliotis, kam, kiek galite skirti ir iš galimos situacijos ieškoti tvaresnių išeičių“. Visgi Justė drąsiai sako, kad aplinkai draugiškos vestuvės turi finansinių pliusų: „Sutaupyti padeda tai, jog atsižvelgiame į maisto produktus ir gėlių sezoniškumą, kurie yra visada pigesni savojo sezono metu“.

 


Po pokalbio su pašnekovėmis būtų galima teigti, kad reikėtų pamiršti nusistovėjusias nuostatas, jog gamtai draugiškos vestuvės atrodys buitiškai, tai kainuos brangiau ar pasiruošimas reikalaus gerokai daugiau laiko. Šiandien galima rasti gana daug alternatyvų, kurios šventę papuoš ne ką mažiau, nei tai padarytų vienkartinės dekoracijos. Suorganizuoti tvarias vestuves galime tiek patys, tiek šiuos darbus atiduodant į profesionalų rankas. Na, o visų svarbiausia – kad ir kokios vestuvės bebūtų, nepamirškime, kad gražiausios vestuvių dekoracijos yra jaukumas, atmosfera ir emocija.

Palik komentarą